A napokban tartott a gráfalapú adatbázisok területén meghatározó szerepet játszó Neo4j egy elemzőknek szóló eseményt, ahol főleg a piaci trendekről és termékújdonságokról esett szó. Ebből az anyagból válogatunk néhány érdekességet.
Gráfok a vállalati életben
A legtöbb szervezetben az információkat elsősorban valamilyen klasszikus relációs adatbázis-kezelőben menedzselik, de egyre terjednek az adatokat csomópontok és élek hálózataként ábrázoló gráf adatbázisok is.
A gráfok egyik tipikus alkalmazási területe a pénzügyi tranzakciók elemzése és a csalásfelderítés, hiszen egy bank ügyfeleit (a csomópontok) számtalan különböző kapcsolat (az élek) kötik össze. Ilyenek a cégek között küldött és a fogadott utalások, de él lehet egyéb olyan közös adat is, mint az azonos székhely vagy cégvezető.
Szintén népszerű gráf alkalmazási terület az ajánlórendszerek, az árazás, vagy a felhasználók és ügyfelek hálózatainak elemzése.
A gráfok előnyei
A gráfok használatának számos előnye lehet, például a hálózatként megjelenő adatmodell elég közel áll a hétköznapi gondolkodáshoz, így könnyebben érthető a felhasználók számára.
Másik nagy előny a sebesség: a különböző hálózatos jellegű lekérdezések sokkal gyorsabbak egy gráf adatbázison futtatva, mintha ugyanazt az információt SQL segítségével szeretnénk kinyerni relációs táblákból.
Különösen igaz ez, ha az adatok mennyisége nagyobb, illetve a bejárandó kapcsolatok száma (a "connectedness") magas.
Gráfos technológiák
A gráf adatbázis piacon elég sok szereplő van jelen, a DB Engines ranglistájában több mint 30 szoftver szerepel, a GraphAware blogon megjelent Graph Technology Landscape 2020 elemzés pedig még ennél is jóval szélesebb kört fed le.
A legismertebb gráfokra specializált cég a hasonló nevű adatbáziskezelőt gyártó Neo4j. A cég pénzügyi adatairól viszonylag keveset lehet tudni, mivel magánkézben lévő vállalatról van szó, de az ismert, hogy idáig 160 millió dollár kockázati tőkét kaptak.
A Neo4j újdonságai
A termékportfólió központi eleme a Neo4j natív gráfalapú adatbáziskezelő, amelynek néhány hete jelent meg a legújabb, 4.0-ás változata, amely többek között jobb skálázhatóságot és kifinomult jogosultságkezelési képességeket hozott.
A Neo4j adatbázis két fő változata az ingyenes, open source Community Edition és a vállalati igényeket kiszolgáló, fizetős Enterprise Edition.
Tavaly november óta a szoftver Neo4j Aura néven elérhető felhőben futó, teljesen menedzselt platformként is. Az online szolgáltatást egy egyszerű előfizetéssel bárki igénybe veheti, így nem kell saját szervert telepíteni, menedzselni és frissíteni.
A porfólió harmadik érdekes eleme a Neo4j Bloom, amely interaktív adatvizualizációs és elemző felületet biztosít az adatbázisban tárolt gráfokhoz.
A Bloom használatával könnyen áttekinthetők a nagyobb, bonyolultabb hálózatok is, az adatok közötti eligazodást intelligens kereső és különböző vizuális segédletek támogatják.
Érdekesség még a Neo4j-tól származó, immár open source Cypher lekérdezőnyelv és a jelentős mértékben erre alapuló, ISO standard státuszra törekvő GQL nyelv is.
Gráftalálkozók
A Neo4j áprilisban rendezi meg New Yorkban a GraphConnect 2020 konferenciát, ahol várhatóan újabb fejlesztések és üzleti esettanulmányok kerülnek bemutatásra majd.
A gráfelmélet atyjaként is tisztelt Euler születésnapján, április 15-én pedig világszerte lesznek kisebb-nagyobb gráf témájú események. A Global Graph Celebration Day hazai kiadása a CEU-n lesz, jelentkezni a Facebook vagy Meetup eseményeken lehet.